Jesteś tutaj: Informacje24 5 BBL Playoffs Finał 2012: Newcastle Eagles Mistrzem Ekstraklasy Koszykówki w Angli.

Wielki finał ligi koszykarskiej o Mistrzostwo Angli BBL z udziałem Polaka Bradda Wierzbickiego grającego w ekipie Leicester Riders.

MVP dla Joe Chapman z Newcastle Eagles Najbardziej Wartościowym Zawodnikiem Ekstraklasy Koszykówki BBL w sezonie 2011/2012. Istny najazd 5,5 tysiąca fanów koszykówki w niedzielne popołudnie do Birmingham w Arenie National Indoor.

W sezonie regularnym obie drużyny zajeły bardzo wysokie pozycje w tabeli. Newcastle Eagles wygrało całą lige ekstraklasy BBL 2011/2012 gromadzac 46 punktów oraz Orły w tym sezonie wygrały BBL Trophy , a Leicester Riders uplasowało się na drugim miejscu z 44 punkami. W finałowym spotkaniu ekstraklasy koszykówki Bristish Basketball League w sezonie 2011/2012 Orły z Newcastle wygrały z Jeźdźcami z Leicester wynikiem 71:62.Finał odbył się w Birmingham w hali sportowej National Indoor Arena. To spotkanie sędziowali międzynarodowi sędziowie FIBA,Neil Wilkinson,Dale Aitcheson, Keith Williams, a komisarzem FIBA zawodów był Mike Howell. Mecz otworzył zdobywając dwa punkty Charles Smith z Newcastle po wygranym rzucie sędziowskim otrzymał podanie od kolegi z drużyny,a ten nie marnując okazji trafił z pod kosza. Po tej jednak akcji to Leicester Riders narzuciło tempo gry i zachwycało skutecznością rzutową, a Newcastle popełniało w obronie jak i w ataku błędy i pierwsza kwarta zakończyła się wygrana 21 do 12. Po rozpoczęciu drugiej kwarty Orły mają nie lada zadanie odrobienia 9-cio punktowej różnicy. Newcastle atakowało od początku rozpoczęcia drugiej kwarty meczu kosz Jeźdźców. Coraz to lepsza skuteczność oraz obrona Newcastle daję nadzieje kibicom na wyrównane spotkanie obu drużyn. Tuż przed końcem drugiej kwarty Amerykanin Newcastle Darius Defoe popisał się niesamowitym wsadem do kosza robiąc 360 stopni obrót i tym samym zdobył dwa punkty dające remis 31:31 przed końcową syreną.
W przerwie meczu można było zobaczyć występy żonglerki piłkami do kosza grupy „The Street Team Freestyle” , oprócz tego Maskotki drużyn Plymouth Riders oraz Leicester Riders zabawiały publiczność.
Trzecia Kwarta rozpoczęła się dla Orłów niezbyt dobrze bo drużyna nie potrafiła przeprowadzić ataku pozycyjnego oraz szybkiego ataku i w konsekwencji gracze rozgrywający oraz skrzydłowi gubili piłki, a także w pudłowali do kosza z najprostszych podkoszowych sytuacjach rzutowych. Przy stanie 37:31 przegrywając sześcioma już oczkami trener Newcastle Fabulouse Flournoy stracił cierpliwość i poprosił o czas dla swojej drużyny tak aby zmienić sposób gry i poprawić grę w obronię bo ta nie funkcjonowała za dobrze. Wierzbicki w tej kwarcie dobrze podawał, a zarazem rzucał trójki w odpowiednich momentach i drużyna nawiązywała walkę z Orłami.W ostatnich 10 sekundach trzeciej kwarty Wierzbicki decyduje się na kolejny rzut za trzy punkty aby zmniejszyć 5 punktową różnicę przewagi drużyny Orłów, lecz Paul Gausez Newcastle blokuje naszego rodaka i po bloku jeszcze zdobywa dwa punkty i ustala wynik na 56:49 dla Newcastle. Czwarta kwarta to ostatnia szansa Jeźdźców na wygranie tego meczu i udowodnieniu, że cały sezon ciężko pracowali na sukces i zasługują na Mistrzostwo Anglii. Kibice Jeźdźców dopingowali ile sił swoją drużynę ile tylko mieli sił , aby ich drużyna jeszcze podjęła walkę w tej ostatniej kwarcie i dogoniła Newcastl. Niestety drużyna Leicester nie potrafi znaleźć sposobu na obronę i bardzo dobrą skuteczność rzutową w ostatniej kwarcie Orłów . Jeźdźcy popełniają coraz to więcej sami błędów w obronie, a w ataku byli nie skuteczni i przez 3 minuty nie potrafią nawet zdobyć ani jednego punktu. Przy przewadze 10 punktowej w ostatniej minucie całego meczu włoski trener Roberto Paternostro z drużyny Lecister Riders prosi o czas widząc swoją drożynę bezradną w obronie jak i w ataku oraz popełniającą proste błędny koszykarskie. Newcastle nie oddało sobie odebrać już zwycięstwa do końca ostatniego gwizdka sędziego i to Orły cieszyły się, ze zdobycia tutułu mistrza Anglii.

„ Nie mieliśmy wczoraj możliwości trenować na tej hali ponieważ przejechaliśmy długą podroż z Newcastle. Zaczęliśmy zbyt nerwowo i nie dobrze ten mecz w pierwszej połowie, nie trafialiśmy z najprostszych pozycji, a w obronie popełnialiśmy proste błędy i stąd się wzięła ta nerwowość, ale udało się w końcówce zremisować pierwszej połowy. Już druga połowa w naszym wykonaniu była lepsza. W obronie lepiej się rozumieliśmy i w sytuacji jeden na jeden wygrywaliśmy pojedynki z Leicester. To dobry mecz nie było dziś łatwo wygrać tutaj w tym finale. Przeciwnik narzucił trudne warunki, ale naprawdę zasłużenie zwyciężyliśmy w tym dzisiejszym wielkim finale Playoffs BBL 2012 . ” - udzielił wywiadu dla informacji24 i Polskiego Radia Trener drużyny z Newcastle Egles Fabulouse Flournoy

„Jestem bardzo dumny z mojego zespołu. My mamy młodszy zespół i nie tak doświadczony jak Orły. My dziś graliśmy ciężko oni grali ciężko. Mamy za sobą wiele dobrych spotkań. Orły rzucały dziś lepiej, my byliśmy nieskuteczni i to dało zwycięstwo Newcastle ” - udzielił wywiadu dla portali Informacje24 i Polskiego Radia Trener drużyny z Leicester Riders Roberto Paternostro