INFORMACJE24.co.uk

Jesteś tutaj: Informacje24 Tam byliśmy - Relacje Iga Świątek pierwszą Polką, która zwyciężyła w turnieju Wielkiego Szlema!

Iga Świątek pierwszą Polką, która zwyciężyła w turnieju Wielkiego Szlema!

Iga Świątek wygrała w finale French Open z Sofią Kenin 6:4, 6:1. Nastolatka w Paryżu była nie do zatrzymania i właśnie została pierwszą polską triumfatorką turnieju Wielkiego Szlema!

Podopieczna Piotra Sierzputowskiego w drodze do finału nie przegrała seta i straciła zaledwie 23 gemy. W decydującym pojedynku na kortach Rolanda

swiate-czekGarrosa przeciwniczką 19-latki była Sofia Kenin, czyli mistrzyni tegorocznego Australian Open. Amerykanka to obecnie jedna z najlepszych tenisistek świata, ale nawet ona nie znalazła sposobu na Świątek.

Pierwszy set, w którym nie brakowało długich i efektownych wymian, był prawdziwą huśtawką nastrojów. Świątek zaczęła go od serwisu i zgarnęła gema „na sucho”, a po chwili przełamała rywalkę. Po ośmiu minutach było już 3:0, ale wtedy nastąpiło przebudzenie Kenin. Urodzona w Moskwie reprezentantka USA zaczęła lepiej serwować, potem wygrała gema przy podaniu Polki, która popełniła kilka niewymuszonych błędów i sytuacja się wyrównała. Od stanu 3:3 inicjatywa znów jednak była po stronie Igi. Nasza zawodniczka wyszła na prowadzenie 5:3 i serwowała, by zamknąć premierową partię. Nie wykorzystała szansy, lecz za moment zrobiła to przy podaniu Kenin.

W drugim secie to Amerykanka zaczęła od przełamania. Świątek jednak błyskawicznie odpowiedziała i odzyskała kontrolę nad grą. Wówczas lekko zdenerwowana Kenin poprosiła o konsultację medyczną i opuściła kort na trzy minuty. Zanim powróciła, Iga przez chwilę poćwiczyła serwis, by „utrzymać” swoje ciało w gotowości do mocnego wysiłku. Od razu po wznowieniu spotkania Polka raz jeszcze odebrała serwis Sofii i poszła za ciosem. Niebawem mogła się cieszyć z historycznego sukcesu!

Tenisistka z Raszyna dokonała czegoś niezwykłego. Właśnie została pierwszy polskim triumfatorem turnieju wielkoszlemowego w singlu. Jeszcze przed wojną trzy razy o tytuł na tym poziomie grała Jadwiga Jędrzejowska, a osiem lat temu na Wimbledonie do finału dotarła Agnieszka Radwańska. Świątek jako pierwsza zdołała jednak postawić kropkę nad i. Czapki z głów!

Iga Świątek - Sofia Kenin 2:0 (6:4, 6:1)

Aby dodawać komentarze musisz być zalogowany.