INFORMACJE24.co.uk

Jesteś tutaj: Informacje24

Artykuły

EURO 2020 : FINALMENTE L'ITALIA È CAMPIONE D'EUROPA.Włosi Mistrzami Europy pokonali w finale Euro 2020 Anglików . Karne rozstrzygneły wszystko. Włochy - Anglia 1:1 po dogrywce (1:1, 0:1), karne 3-2

Włosi na tytuł mistrzów Europy czekali od 1968 roku. W międzyczasie dwukrotnie grali w finale turnieju, ale przegrywali zarówno z Francją w 2000 roku (2:1 po dogrywce), jak i z Hiszpanią w 2012 roku (4:0). Natomiast Drużyna z wysp po raz pierwszy znaleźli się na tym etapie europejskich rozgrywek. Od ich ostatniego sukcesu mineło trochę i wygrania natomiast pucharu mistrzostów świata i to minęło od tego 55 lat.

Przed niedzielnym (11.07) finałem, na który zaproszony był m.in. wiceprezydent UEFA Zbigniew Boniek, odbyła się efektowna uroczystość na stadionie Wembley, z pokazem sztucznych ogni, oprawą muzyczną i multimedialną, tańcami, efektowną choreografią. Nad obiektem przeleciały w równym szyku samoloty.

Trofeum dla zwycięzcy wniósł na murawę Portugalczyk Eder, który strzelił gola w finale poprzednich mistrzostw Europy, gdy jego zespół pokonał po dogrywce Francję 1:0.

Anglicy zaczęli mecz od pressingu i skutecznego blokowania kontrataków na połowie rywali. Po 2 minutach właśnie to zasoczyło drużynę włochów i dał to prowadzenie Luke Shaw dla drużyny angielskiej na 1 do 0 . Wydarzyło się dokładnie tak gdy Kieran Trippier dośrodkował w kierunku wbiegającego w pole uefa karne Luke’a Shawa strzelił bardzo mocno w zargonie piłkarskim nazywamy to „ strzelił bombę ” w światło bramki , a bramkarz nawet nie miał czasu na rzut w tamtym kierunku.

W 6 minucie Przy piłce Włosi i Azzurri podał do Chiesa, a ten próbował dośrodkowywać zagranie do jednego z napastników, ale wybijają obrona wybija piłkę na out.

Za to w 10 minucie groźna akcja Anglików. Próba zagrania z prawego skrzydła na Sterlinga, jednak wybijają włoscy defensorzy.

Drużyna Gareth Southgate stara się narzucić swój styl i tempo gry , a w 13 minucie Harry Kane świetnie podaje na prawą flankę do Trippiera, ten od razu zagrywa w pole karne. Włosi wybijają piłkę na rzut rożny . Dobra akcja druzyny Southgata

W 45 minucie w dogrywanym czasie +4 . Jeszcze dobra okazję Bonucci uderzał z dystansu piłkę i chciał wyrównać przed końcem pierwszej połowy na 1-1, ale niestety jednak bardzo niedokładnie. Od bramki Pickford. Włosi próbowali odpowiadać,na ataki ale ich ofensywa była skutecznie wykluczana z gry, przez w pierwszej połowie nie zagroziła bramkarzowi Pickfordowi.

Rozpoczeła się druga połowa i to Włosi wyglądali zdecydowanie lepiej. Widząc peprowadzające ataki Włochów i przewagę rywali, Anglicy cofnęli się do defensywy. Momentami nawet dziesięciu piłkarzy z Wysp Brytyjskich ustawiało się przed własną „szesnastką” i próbowało przerywać zapędy ofensywne „Azzurich”. Świetnie przy tym spisywali się dwaj środkowi obrońcy. John Stones i Harry Maguire wydawali się być murem nie do przejścia. Wspomagał ich przy tym Jordan Pickford. Golkiper dwukrotnie bardzo dobrze spisał się przy próbach Lorenzo Insigne i Federico Chiesy.

W 62. minucie na strzał zdecydował się najgroźniejszy w ich szeregach Chiesa, lecz Pickford popisał się świetną interwencją.

W 66 minucie dobre zagranie Chiesy, który centrował na Insigne. Maguire wybija na rzut rożny.

No i sytało się nieunikniony błąd obrony angielskiej bo w 67. minucie Włosi znaleźli spoób na przeciwników . Po rzucie rożnym Verratti uderzył piłkę mocno , ale piłka poleciała za plecy bramkarza pickforda i odbiła się jeszcze od słupka i trafiła pod nogi Leonardo Bonucciego, strzelił z bliskiej odległości gola wyrównującego na 1:1. Ciekawą informacją jest iż ten strzał stał się tym samym najstarszym zdobywcą gola ma on bowiem 34 lata i 71 dni w finale mistrzostw Europy.

W 73 minucie Berardi! Świetne podanie w pole karne Anglików, ale Włoch w starciu sam na sam z Pickfordem uderzył wysoko nad bramką.

Dośrodkowanie w pole karne Włochów w 79 minucie , ale przytomnie wybijają defensorzy. Po chwili Anglicy poradzili sobie z Chiesą, który padł na murawę przed polem karnym.

W 83 minucie Mount świetnie przedarł się lewą flanką, wpadł w pole karne i odegrał do Saki, ale ten miał problem z opanowaniem piłki , a mogł być gol dla drużyny Gareth Southgate.

Szansę na trafienie miał jeszcze Domenico Berardi, ale przestrzelił. 90 minut nie przyniosło rozstrzygnięcia. Potrzebna więc była dogrywka.

Zawodnicy trenera Roberto Manciniego dokonali niemożliwego. Zwyciężając Anglików po serii rzutów karnych stali się pierwszą reprezentacją, która wygrała dwa kolejne konkursy jedenastek na turnieju finałowym Euro . Do 6 razy sztuka.

W regulaminowym czasie gry kibice zgromadzeni na Wembley byli świadkami dwóch bramek, które zdobywali Luke Shaw i Leonardo Bonucci. Konieczne okazało się więc rozegranie dogrywki, a później rzutów karnych.

W dodatkowych 30 minutach mecz się wyrównał. Zespoły miały swoje okazje. Dobrze jednak spisywali się zarówno golkiperzy, jak i defensorzy obu ekip. W efekcie o zwycięstwie rozstrzygnąć musiały rzuty karne. Konkurs rozpoczął się pewnymi strzałami Domenico Berardiego oraz Harry’ego Kane’a. W drugiej serii szala zwycięstwa przeważyła się na korzyść Anglików. Jordan Pickford wyczuł intencje Andrei Belottiego. Później jednak pomylił się Marcus Rashford napastnik Manchesteru United trafił tylko w słupek, dzięki czemu Włosi wrócili do gry. Federico Bernardeschi wykorzystał swoją „jedenastkę”, a chwilę później mógł podziwiać popisy Gianluigiego Donnarummy. bramkarz najpierw obronił strzał Jadona Sancho, a później powstrzymał Bukayo Sakę, zapewniając Włochom tytuł Mistrzów Europy w 2020 , a odbywający się w 2021 z powodu pandemi Covi19 . Może nasza dużyna Polska będzie walczyć o Mistrzostwo Śiwata i o Mistrzostwo Europy juz za niedługo . Zyczmy sobie tego , a Włosi teraz mogą się cieszyć z tego niesamowitego zwycięstwa .

Włochy - Anglia 1:1 po dogrywce (1:1, 0:1), karne 3-2

Bramki: 0:1 Luke Shaw (2), 1:1 Leonardo Bonucci (67).

Żółta kartka - Włochy: Nicolo Barella, Leonardo Bonucci, Lorenzo Insigne, Giorgio Chiellini, Jorginho. Anglia: Harry Maguire.

Sędzia: Bjoern Kuipers (Holandia). Widzów: 67 173.

Włochy: Gianluigi Donnarumma - Giovanni Di Lorenzo, Leonardo Bonucci, Giorgio Chiellini, Emerson (118. Alessandro Florenzi) - Nicolo Barella (54. Bryan Cristante), Jorginho, Marco Verratti (96. Manuel Locatelli) - Federico Chiesa (86. Federico Bernardeschi), Ciro Immobile (55. Domenico Berardi), Lorenzo Insigne (91. Andrea Belotti).

Anglia: Jordan Pickford - Kieran Trippier (70. Bukayo Saka), Kyle Walker (120. Jadon Sancho), John Stones, Harry Maguire, Luke Shaw - Mason Mount (99. Jack Grealish), Declan Rice (74. Jordan Henderson, 120. Marcus Rashford), Kalvin Phillips, Raheem Sterling - Harry Kane.