INFORMACJE24.co.uk

Jesteś tutaj: Informacje24 5 EUROLIGA : PORAZ PIERWSZY W HISTORII FENERBACHE MISTRZAMI EUROLIGII.

EUROLIGA : PORAZ PIERWSZY W HISTORII FENERBACHE MISTRZAMI EUROLIGII.

Po raz pierwszy w historii zespół FENERBAHCE został mistrzem Euroligii!

NAJLEPSZYM KOSZYKARZEM FINAŁÓW MVP PODKOSZOWY FENERBAHCE EKPE UDOHA. CSKA MOSKWA POKONAŁA REAL MADRYT 94:70 W MECZU O TRZECIE MIEJSCE.

Zespół z Turcji po raz pierwszy został najlepszą drużyną klubową Starego Kontynentu w koszykówce. Fenerbahce Stambuł po pokonaniu 80:64 Olympiakosu Pireus wygrał Euroligę. Wielki Żelijko Obradović triumfował po raz dziewiąty w karierze. Po czwartej lokacie dwa lata temu w Madrycie, po drugim miejscu i przegranym po dogrywce finale z CSKA przed rokiem, ekipa dowodzona przez wielkiego Żelijko Obradovicia wygrała rozgrywki u siebie. Tegoroczny Final Four gościł w Stambule, co miejscowy zespół wykorzystał w stu procentach. W półfinale wygrał z Realem Madryt 84:75, w finale od samego początku konsekwentnie utrzymywał przewagę nad ekipą z Grecji. W 24. minucie Olympiakos, głównie dzięki twardej defensywie, zmniejszył straty do czterech punktów (40:44). Szczelna obrona kosztowała grecką drużynę utratę sił, a także zwiększała systematycznie liczbę fauli, co miejscowi wykorzystywali skwapliwie i pod koniec trzeciej kwarty odskoczyli na 14 pkt (60:46). W czwartej części koszykarze z Turcji kontrolowali sytuację i dwukrotnie objęli najwyższe prowadzeni – różnicą 19 pkt (73:54 i 80:61). Najlepszym graczem finału został wybrany Ekpe Udoh. Amerykański środkowy miał 10 pkt, 9 zbiórek, 5 bloków i 4 asysty. Z mistrzostwa cieszył się też m.in. jego 34-letni rodak Bobby Dixon, który 10 lat temu był zawodnikiem Polpaku Świecie. Fenerbahce Stambuł – Olympiakos Pireus 80:64 (26:18, 13:16, 21:14, 20:16) Fenerbahce: Bogdan Bogdanović 17, Nikola Kalinić 17, Luigi Datome 11, Ekpe Udoh 10, Jan Vesely 8, Bobby Dixon 8, Pero Antić 4, Kostas Sloukas 3, James Nunnally 2, Ahmet Duverioglu 0, Melih Mahmutoglu 0, Anthony Bennett 0 Olympiakos: Khem Birch 14, Nikola Milutinov 10, Wasilis Spanulis 9, Wangelis Mantzaris 9, Georgios Printezis 7, Erick Green 7, Wasilis Toliopulos 3, Kostas Papanikolau 3, Dominic Waters 2, Patric Young 0, Joanis Papapetru 0, Dimitrios Agravanis 0 Mecz o 3. miejsce CSKA Moskwa – Real Madryt 94:70 (23:10, 22:22, 24:24, 25:14) Najwięcej punktów: dla CSKA – Kyle Hines 14, Nando De Colo 13, Aaron Jackson 13, Witalij Fridzon 12, Cory Higgins 12; dla Realu – Jonas Maciulis 11, Gustavo Ayon 11, Jeffery Taylor 8. Real Madryt MACIULIS,11 , AYON 11, TAYLOR, 8, LLULL, 7, DONCIC, 6 , NOCIONI, 4 , FERNANDEZ, 4 , RANDOLPH, 4 , REYES, 5 , CARROLL, 3 , THOMPKINS, 2 , PILKA NOZNA 2 Artykul DEMOKLA PRZECIWNIKÓW I WIELKA RADOŚĆ W KRAKOWIE . WISŁA KRAKÓW – POGOŃ SZCZECIN 4:0 . Małecki, Brożek, Gonzalez i Boguski strzelcami 35 kolejkiW 35 kolejki Lotto Ekstraklasy Biała Gwiazda pokonała na własnym terenie Portowców 4 : 0 .To był udany rewanż za listopad gdzie Wisła Krakó przegrała 2:6. Przed meczem doszło do dwóch nieoczekiwanych zmian. Pierwsza dotyczyła obsady sędziowskiej. W miejsce ekipy Pawła Pskita ze Zgierza, którego w ostatniej chwili przekierowano na mecz Wisły Płock z Zagłębiem Lubin, do Krakowa zawitała sędziowska drużyna Dominika Sulikowskiego z Gdańska. Drugą roszadę, w składzie Pogoni, wymusiła kontuzja na rozgrzewce Ricardo Nunesa, za którego do składu wskoczył Sebastian Kowalczyk.Krakowie najwięcej mówiono się o sędziach. Klub zachęcał kibiców, by na stadion zabrali… okulary słoneczne, a potem założyli je na minutę w ramach akcji „Sokoli wzrok”. To odpowiedź krakowskiego klubu na sędziowanie w ostatnim meczu Wisły, przeciwko Koronie Kielce (2:3), gdy sędzia wyraźnie skrzywdził Białą Gwiazdę. W 18. min Huberta Matynię zgubił Tomasz Cywka i dośrodkował przed bramkę, gdzie Patryk Małecki głową wpakował piłkę do siatki. „Mały” nie cieszył się przez szacunek dla Pogoni, w barwach której występował. W 18. min Huberta Matynię zgubił Tomasz Cywka i dośrodkował przed bramkę, gdzie Patryk Małecki głową wpakował piłkę do siatki. „Mały” nie cieszył się przez szacunek dla Pogoni, w barwach której występował. W 24. minucie bramkarz Pogoni  nie utrzymał w rękach piłki po  dośrodkowaniu  przez Rafała Boguskiego. Powinien ją spokojnie złapać, ale jednak pozostawił ją Pawłowi Brożkowi, który takich sytuacji nie marnuje. Portowcy wyglądali bardzo słabo. – Tu nie chodzi o to, że gramy młodym składem. Nasza gra to jakiś cyrk! – denerwował się w przerwie kapitan Pogoni Rafał Murawski. 32 minuta mamy rzut  rożny i  Krzysztof Mączyński podał na bliższy słupek, a  Gonzalez głową wpakował piłkę do siatki! Szybkie 3-0 i pierwszy gol Hiszpana w barwach „Białej Gwiazdy” Pogoń leżała na łopatkach i nie znajdowała odpowiedzi na kolejne ataki Wisły. O obecności szczecinian na boisku przypomniał strzałem z 25 m Marcin Listkowski, po którym piłka odbiła się od nogi obrońcy Wisły, co zmyliła Łukasza Załuskę, jednak minimalnie minęła słupek. Kolejna czwarta bramka padła w 35. minucie Mączyński podał  prostopadłym podaniem, do  Brożka a ten  był sam na sam  z Hengerem, ale były reprezentant Polski oddał piłkę Boguskiemu ten nie marnuje  takiej akcji   strzelił  do pustej bramki. Po meczu Kiko Ramirez, trener Wisły Kraków – Jestem bardzo szczęśliwy, głównie dlatego, że nasi kibice długo czekali i zasługiwali na taki mecz. – Był to dla nas ważny mecz, w jego trakcie dokonały się istotne rzeczy. Przełamał się Paweł Brożek, a także Patryk Małecki, który wreszcie miał więcej szczęścia pod bramką rywali. Cieszy też gol Rafała Boguskiego, który ciężko pracuje. Cieszę się, że jego praca i zaangażowanie przyniosły efekty w postaci bramki. Kazimierz Moskal, trener Pogoni Szczecin – Przegraliśmy ten mecz zdecydowanie, nie ma dla nas żadnego usprawiedliwienia. Mamy swoje kłopoty, ale o ty, nie chcę przypominać. Porażka boli, ale były też pozytywy, jak choćby gra Sebastiana Kowalczyka. Był to jego debiut, a nie bał się grać. O inne pozytywy ciężko. – Mamy kłopoty ze skompletowaniem optymalnego składu. Nazbierało się wiele problemów, stąd więcej młodzieży w składzie. Do tej pory grali dopiero wtedy, gdy dawali radę. Teraz natomiast w naszym składzie pojawiło się ich znacznie więcej. – O moim odejściu z Pogoni po sezonie zdecydowały względy osobiste. Wiem, że niektórzy szukają tutaj drugiego dna. Nie dziwi mnie to, bo taka jest nasza natura. Jesteśmy mistrzami Świata w dorabianiu teorii. Wisła Kraków  Bramki: Małecki (18.), Brożek (24.), Gonzalez (32.), Boguski (35.) Kartki:Spicić, Cywka – żółta Skład: Załuska – Cywka, Głowacki, Gonzalez, Spicić – Llonch, Mączyński – Boguski, Stilić (52. Bartosz), Małecki (74. Laskoś) – Brożek (61. Słomka) Pogoń Szczecin   Kartki:Rapa, Matras – żółta Skład:Henger – Niepsuj, Matras, Rapa, Matynia (46. Obst) – Murawski (86. Rudol), Cincadze – Delew (67. Kitano), Kort, Nunes – Listkowsk Sędzia: Dominik Sulikowski (Gdańsk). Widzów: 11 588.