Jesteś tutaj: Informacje24 7 EURO2020: Anglia pokonuje Danie i awansuje po 55 latach do finału mistrzostw Europy Anglia - Dania 2:1 po dogrywce (1:1, 1:1) . Finał mistrzostw Europy WŁOCHY – ANGLIA

Anglia w finale wielkiej imprezy mistrzostw Europy piłki nożnej Euro 2020 wystąpi po raz drugi i ponownie zagra na własnym terenie.W 1966 roku na mundialu, którego była gospodarzem, zdobyła jedyny w historii kraju tytuł mistrza świata.

We wtorek do finału awansowali Włosi, którzy w półfinale pokonali po rzutach karnych Hiszpanów. Po regulaminowym czasie gry i dogrywce był remis 1:1. W konkursie "jedenastek" lepsi okazali się Włosi, którzy wygrali 4-2.

daniaAnglicy zaczęli mecz od nałożenia intensywnego pressingu i skutecznego blokowania kontrataków na połowie rywali. Po kwadransie gry Duńczycy znaleźli jednak sposób na przebijanie się przez angielską defensywę.

Kilka akcji w wykonaniu Anglików , a taką stworzyli sobie w 22 minucie
Pickford szukał dalekim podaniem Kane'a, ale futbolówka trafiła prosto pod nogi Kjaera.

Duńczycy stwarzali rónież niebezpieczne sytuację a jedną taką skutecznie skorzystali w 30. minucie, kiedy Luke Shaw sfaulował Andreasa Christensena w okolicach 25 metra. Do wykonania rzutu wolnego podszedł Mikkel Damsgaard. Skrzydłowy Sampdorii potężnym strzałem wyprowadził swój zespół na prowadzenie. Podczas obecnych mistrzostw Europy był to pierwszy gol zdobyty z rzutu wolnego.

Stracona bramka nie podcięła skrzydeł Anglikom. Anglicy wciąż naciskała na rywali,
W 32 minucie co to było za uderzenie! Mikkel Damsgaard uderzył wewnętrzną częścią stopy nad murem. Piłka błyskawicznie minęła zawodników i przeleciała obok Pickforda, który nie zdążył odpowiednio zareagować.

Przyniosło efekt w 39. minucie. Harry Kane zszedł w kierunku środka boiska i zagrał prostopadłą piłkę do wbiegającego za obrońców Bukayo Saki. Skrzydłowy wpadł w pole karne i płasko zacentrował do Raheema Sterlinga. Akcję próbował przeciąć Simon Kjaer, ale jego próba powstrzymania rywali zakończyła się samobójczym trafieniem.

Po przerwie druga połowa zaczęła się po mysli Anglików oni zaczynali dominować i nadawać tempo akcją oraz swój styl , a ich przewaga momentami była widoczna . Bardzo dobrze grał bramkarz w meczu Kasper Schmeichel. (Najpierw rewelacyjnie końcami palców obronił strzał głową Harry’ego Maguire’a, a później przeniósł nad poprzeczką niebezpieczną centrę Masona Mounta. Grał pewnie, dobrze kierując kolegami z obrony. To między innymi dzięki jego postawie doszło do dogrywki) .

W 52 minucie Kolejną szanse miała Dania . Dolberg przyjął sobie piłkę przed polem karnym rywali i płasko uderzył na bliższy słupek. Pickford tym razem uratował zespół przed utratą bramki!

W 55. minucie blisko szczęścia był Harry Maguire, ale jego strzał głową zatrzymał Schmeichel.

Za to w 56 minucie bardzo dobra interwencja parada Schmeichela! Maguire uderzył po stałym fragmencie gry i bramkarz końcami palców uchronił zespół przed utratą gola

To w 59' minucie ponownie Dolberg miał sporo miejsca przed szesnastką, znów uderzył płasko, ale tym razem Pickford z dużym spokojem chwycił futbolówkę.

Dobra sytuacja w 60 minucie gry ależ niewiele brakowało! Luke Shaw włączył się do akcji, Sterling przedłużył do niego zagranie i po płaskim dośrodkowaniu piłka niemal wturlała się do bramki. Jest korner dla Anglików.

To w 71 minucie dwie ofensywne akcje Duńczyków zatrzymane w bezpiecznej odległości od bramki Pickforda.

W dobra akcja wydarzyła się w 100` Sterling najpierw zmylił rywala na markowany strzał, a potem posłał piłkę w trybuny.

W 102. minucie doszło do sporej kontrowersji. Raheem Sterling wbiegł w pole karne rywali i padł na murawę przy dwóch atakujących go Duńczykach. Wydawało się, że nie doszło do kontaktu między zawodnikami, a mimo to Danny Makkelie odgwizdał rzut karny. Sędzia nie zdecydował się na sprawdzenie sytuacji na ekranie, a po podpowiedzi otrzymanej od arbitrów z VAR nie cofnął swojej decyzji. Do wykonania „jedenastki” podszedł Harry Kane. Kasper Schmeichel obronił uderzenie snajpera Tottenhamu, ale był bezradny wobec jego dobitki.

No to się wydarzyło w 104 minucie mamy karny . Wydawało się, że to Sterling powinien dostać żółtą kartkę za symulację. Arbiter podtrzymał jednak decyzję. W 105 minucie Harry Kane uderzył lekko w lewy róg bramki Schmeichela. Duński bramkarz ma na koncie obronioną jedenastkę, ale odbił piłkę zbyt lekko i angielski napastnik dopełnił formalności. mamy 2 : 1 dla Angli

W 115' Braithwaite uderzył z dystansu i Pickford wybił piłkę na rzut rożny.

Jeszcze w 116' Co za ofiarna obrona Anglików. Maguire nie kalkulował i wybił futbolówkę na rzut rożny.

Tutaj jeszcze próbują w 118' Starta Sterlinga, po chwili piłkę traci Maehle i w takim chaosie muszą się odnaleźć obie jedenastki.

119' Anglicy nie oddają piłki udowadniając, że są klasową drużyną.

I to jeszcze nie koniec atakó Anglików, którzy próbują jeszcze poidwyżyszyć wynik na 3 -1 w 120 minucie Schmeichel broni strzał Sterlinga z ostrego kąta.

" Jak Usłysz ich ryk! To znaczy , że Anglia pokonała Danię w dogrywce, 'Trzy Lwy' zakończyły 55 lat oczekiwania na wielki finał i zmierzą się w nim z Włochami"

To był pierwszy w tym turnieju gol zdobyty bezpośrednio z rzutu wolnego i pierwszy stracony przez Anglię. Podopieczni trenera Garetha Southgate'a nie zdradzili jednak żadnych objawów paniki. Szybko przejęli inicjatywę i dążyli do wyrównania.

Po wyrównanym i pełnym napięcia starciu Anglia awansuje do pierwszego finału mistrzostw Europy od 1966 roku gdy awansowali do finału Mistrzostw Świata

Anglia wygrała z Danią 2:1 po dogrywce w środowym półfinale mistrzostw Europy. w przekroju całego meczu na londyńskim Wembley grali lepiej od rywali, ale decydujący gol padł po bardzo wątpliwym rzucie karnym

Duńczycy żegnają się z mistrzostwami Starego Kontynentu. Dzisiejsza porażka jest przegraną numer trzy na koncie reprezentacji Danii. W fazie grupowej uległa Finlandii oraz Belgii. Jednak dzisiejsza porażka okazała się najbardziej dotkliwa, ponieważ eliminuje Danię z imprezy. Po fatalnym początku Euro 2020, kiedy w trakcie meczu zawału serca dostał Christian Eriksen, Dania wykazała się wolą walki i determinacją w dążeniu do celu. Zagrała dla swojego reprezentacyjnego kolegi i robiła to bardzo dobrze do środowego wieczoru, włącznie z nim.

Piłkarze Danii mogli sprawić największą sensację całego turnieju, a także podnieść na duchu swojego kolegę, który ma się już dobrze i prawdopodobnie planuje powrót do piłki.

Anglia - Dania 2:1 po dogrywce (1:1, 1:1)
Bramki: Kjaer (39.-samobójcza), Kane (104.) - Damsgaard (30.).
Żółte kartki: Harry Maguire - Daniel Wass.
Sędzia: Danny Makkelie (Holandia).
Widzów: 65 000.

Anglia: Jordan Pickford - Kyle Walker, John Stones, Harry Maguire, Luke Shaw - Declan Rice (95. Jordan Henderson), Kalvin Phillips, Raheem Sterling, Mason Mount (95. Phil Foden), Bukayo Saka (69. Jack Grealish, 106. Kieran Trippier) - Harry Kane.

Dania: Kasper Schmeichel - Andreas Christensen (79. Joachim Andersen), Simon Kjaer, Jannik Vestergaard (105. Jonas Wind) - Jens Stryger Larsen (67. Daniel Wass), Pierre Emile Hoejbjerg, Thomas Delaney (88. Mathias Jensen), Joakim Maehle - Mikkel Damsgaard (67. Yussuf Poulsen), Kasper Dolberg (67. Christian Noergaard), Martin Braithwaite.