Jesteś tutaj: Informacje24 7 EBLK : 13. mistrzostwo w historii klubu. ARKA GDYNIA MISTRZEM POLSKI .

EBLK : 13. mistrzostwo w historii klubu. ARKA GDYNIA MISTRZEM POLSKI .

VBW Arka Gdynia pokonała u siebie CCC Polkowice 97:69 w piątym finałowym meczu fazy play off Energa Basket Ligi Kobiet. Koszykarki obroniły mistrzostwo Polski . To było najbardziej przekonywujące zwycięstwo w całej serii pięciu spotkań. MVP finałów została Alice Kunek, która w niedzielny wieczór zaliczyła double-double z 27 punktami i 10 zbiórkami na koncie.

To dla Arki to 13. mistrzostwo w historii klubu. Drugie z rzędu, ale w poprzednim sezonie z powodu pandemii koronawirusa nie udało się zorganizować fazy play-off. CCC wywalczyło dziesiąty medal ma teraz trzy złota, cztery srebra i trzy brązy.

areczkaW Polkowicach CCC dwukrotnie wygrało, w tym w drugim meczu odrabiając straty i triumfując po dogrywkę. Faworytem decydującego starcia był zespół gospodarzy, który wygrał wszystkie mecze w tym sezonie do finału oraz miał atut własnego parkietu.

Spotkanie rozpoczęło się od trafienia "za trzy" Weroniki Gajdy, ale miejscowe zrewanżowały się serią 13 punktów i w 5. minucie po takim samym rzucie Kunek prowadziły 13:3.

Czas wzięty przez trenera Karola Kowalewskiego skutecznie podziałał na cały zespół, który po celnych rzutach zza linii 6,75 Klaudii Gertchen oraz Kamile Nacickaite zniwelowały straty 3 „oczek” (19:22).

Słabszy początek nie zdeprymował polkowiczanek, które szybko wróciły do gry i w 12. minucie po akcji 2+1 Aaryn Ellenberg-Wiley przegrywały tylko 22:24.

W drugiej kwarcie kolejne skuteczne akcje CCC przynosiły efekt (25:27), jednak nie udało się doprowadzić do remisu. Od tego momentu VBW Arka włączyła „piąty bieg” i kolejnymi akcjami wypracowała 13 punkty prowadzenie (45:32).

Trzecią kwartę. Zdobyły osiem punktów z rzędu (autorką pięciu była Balintova) i 22. minucie zrobiło się już 53:32. W 26. minucie po dwóch wolnych słowackiej rozgrywającej Arka wygrywała 64:41.

CCC Polkowice samo zmuszenie gdynianek do rozgrywania tego spotkania było sukcesem, bo wcześniej przed finałem Arka nie przegrała na krajowych parkietach ani razu.

Mecz decydujący o złocie nie okazał się emocjonujący. Gospodynie z kwarty na kwartę powiększały przewagę i w połowie ostatniej było już nawet 97:59.

Stało się jasne, kto będzie mógł świętować triumf i zdobycie złotego medalu. Ostatecznie Arka wygrała 97:69.

VBW Arka Gdynia - CCC Polkowice 97:69 (24:19, 21:13, 35:18, 17:19) Stan 3:2.

VBW Arka Gdynia: Alice Kunek 27, Barbora Balintova 24, Marissa Kastanek 12, Sonja Greinacher 12, Artemis Spanu 11, Laura Miskiniene 11, Aldona Morawiec 0, Kamila Borkowska 0, Amalia Rembiszewska 0.

CCC Polkowice: Klaudia Gertchen 14, Aaryn Ellenberg-Wiley 13, Keisha Hampton 10, Dragana Stanković 10, Kamile Nacickaite 9, Weronika Gajda 6, Alicja Grabska 4,Weronika Telenga 3, Amanda Kantzy 0, Patrycja Tomaszewicz 0, Julia Jeziorna.