INFORMACJE24.co.uk

Jesteś tutaj: Informacje24 2 Jak zostać modelką? Opowiada zwyciężczyni brytyjskiego TOP MODEL Arleta Kupiec

Jak zostać modelką? Opowiada zwyciężczyni brytyjskiego TOP MODEL Arleta Kupiec

Pytania: jak zostać modelką czy co zrobić aby stać się modelką należą do najczęściej zadawanych? Postanowiliśmy wyjść naprzeciw i poprosiliśmy by na te pytania odpowiedziała Arleta Kupiec – Polka zwyciężczyni brytyjskiego konkursu TOP MODEL.

 

Arleta jakie były Twoje pierwsze kroki w modelingu? Nie miałaś doświadczenia ani portfolio. Nie stał za Tobą agent ani agencja jak więc zaczęłaś?

Moja przygoda z modelingiem jest już dość długa, aczkolwiek dopiero od roku zajmuje się tym profesjonalnie. Początki nigdy nie należą do łatwych. Aby znaleźć się przed obiektywem fotografa wcześniej musiałam ogłosić się na stronie dla modelek jeszcze w Polsce. Po założeniu konta dodałam kilka zdjęć wykonanych aparatem przez moją przyjaciółkę i zaczęłam poszukiwania osoby, która pomogłaby mi w rozbudowie portfolio. Byłam jeszcze osobą bardzo młodą i nie brałam pod uwagę, iż kiedyś mogę się tym profesjonalnie zajmować. Portfolio to nasza wizytówka. Ważne jednak, aby pamiętać iż nie ilość, a jakość. Bardzo potrzebne są polaroidy, czyli zdjęcia bez makijażu. To właśnie na ich podstawie wybierana jest modelka do współpracy. To właśnie te zdjęcia wysyłamy w zgłoszeniu agencjom modelingowym, także jest to nasz ,,must have". W portfolio powinniśmy pokazać jak najwięcej naszych talentów. Nie tylko jedną stylizację fashion i jedną mimikę twarzy. W modelingu jest jak w aktorstwie. Im więcej potrafisz zagrać roli, tym bardziej świetlana przyszłość przed Tobą. Jeśli chcesz w dość szybki sposób rozbudować portfolio, warto zainwestować w profesjonalnego fotografa. Jeśli jednak budżet na to nie pozwala nic złego się nie dzieje ! Jest wielu fotografów, którzy również są na etapie rozbudowy stron i chętnie wykonają zdjęcia na zasadzie TFP , czyli Time For Prints.

 

 

A czy Twoim zdaniem warto skorzystać z agencji, które oferują się że wprowadza początkującą modelkę czy modela do swojej bazy danych pod warunkiem, że zapłaci za wykonanie zdjęć?

Żadne profesjonalne agencje nigdy nie zapytają o jakiekolwiek pieniądze za stworzenie portfolia. Pragnę jednak podkreślić, że mowa tu tylko i wyłącznie o profesjonalnych agencjach. Obecnie aż roi się od oszustów w sieci. Trzeba to mieć zawsze na uwadze.

No a jak trafiłaś na pierwszą swoją sesję zdjęciową wykonywaną przez profesjonalnego fotografa?

Moje pierwsze współprace z profesjonalnymi fotografami były jeszcze w Polsce na zasadach TFP, czyli pozowania za zdjęcia. Tak naprawdę poważnie o modelingu zaczęłam myśleć kiedy przyjechałam do Wielkiej Brytanii. Zdecydowałam się ogłaszać na angielskich stronach modelingowych. Na początku zleceń nie było wiele, ale im więcej czasu poświęcałam na szukanie, tym więcej pozytywnych odpowiedzi uzyskiwałam. A więc nie jest to tak, że nagle spada na Ciebie grad zleceń. Swoją pozycję trzeba sobie wypracować. W modelingu trzeba się wielu rzeczy nauczyć. Z pewnością warto zacząć od tego w jaki sposób się poruszamy, jak stawiamy kroki, gdzie patrzymy. Jednego dnia na planie możesz być ustylizowana jak księżniczka, następnego zaś przychodzi odgrywać rolę w podartych ubraniach. Jeśli masz tylko jedną twarz i nie potrafisz niczego nią zagrać to niestety modeling nie jest dla Ciebie. Chyba, że chcesz reklamować piersionki, bez pokazywania twarzy.

 

Gdybys miałą powiedzieć jaki punkt zwrotny w Twojej karierze był najważniejszy to co by to było?

Wygrana w Top Model UK otworzyła mi oczy na to jakie możliwości stoją przede mną. Uświadomiłam sobie jaką drogę przeszłam i ile doświadczenia zyskałam. To dzięki temu obecnie zajmuję się profesjonalnie modelingiem. Aby móc zostać na dłużej niż 5 minut w tej branży musisz postarać się o to, aby się stać się osobą rozpoznawalną. Im więcej czasu w to wkładasz tym lepsze efekty uzyskasz. Social media aktualnie są numerem jeden. Przy zgloszeniu do agencji modelingowej, zostaniesz również zapytany/a o linki do Twoich kont. Trzeba pilnować tego co się tam pojawia. Pragnę coś przede wszystkim podkreślić.. Uroda, figura, wymiary.. TO NIE WSZYSTKO. Twój charakter również jest bardzo ważny. Proszę mi wierzyć, że nikt nie chce współpracować z zadufanymi osobami. Na miejsce takiej osoby z pewnościa w bardzo szybkim czasie znajdzie się inna. Konkursy są bardzo dobre jeśli chodzi o doświadczenie. Warto się nad nimi zastanawiać. Udział czy też wygrana z pewnością mogą nam pomóc, ale z pewnością bez naszego ciężkiego wysiłku nic się nie stanie. Konkursy dla modelek, konkursy miss mogą być drzwiami do kariery, ale nigdy proszę ich nie mylić z karierą.

Gdybys miała powiedzieć na zakończenie scharateryzować swiat modelingu to co bys powiedziała?

Aby przebić się i zostać na dłużej w świecie modelingu trzeba mieć stalowe nerwy oraz anielską cierpliwość. Zdawać by się mogło, iż wykonywanie tego zawodu to sama przyjemność, ale proszę mi wierzyć, że to co widzimy na okładkach czasopism czy też na bilbordach to efekt końcowy długich godzin przygotowań modelki/modela,pozowania, oraz pracy całego sztabu ludzi nad wizerunkiem osoby przed kamerą. W modelingu nie chodzi jak już mówiłam o to by być super pieknym czy przystojnym ale o to by zagrać odpowiednio. Jeśli marzysz o tym, aby zabłysnąć w modelingu, show-biznesie zacznij działać! Postaw pierwszy krok, ale na nim nie kończ. Nie bój się pytać ludzi o wskazówki. Walcz o swoją przyszłość.

Stylizacja: Aneta Muckus

MUAH: Aneta Muckus

Zdjęcia: Voiteck Nowak

Aby dodawać komentarze musisz być zalogowany.

prb24.co.uk

  • tpob

TVP Polonia24

  • tvp

SPK WB

  • spk

Połącz się